Pogoda klimat i temperatura w Chorwacji

Pogoda klimat i temperatura w Chorwacji

Klimat Chorwacji odznacza się wysokimi temperaturami w lecie w rejonie wybrzeża oraz chłodnymi dniami zimowymi w paśmie gór Dynarskich, które dzielą kraj na trzy obszary klimatyczne. Północno-wschodnia oraz wschodnia część Chorwacji podlegają środkowoeuropejskiemu klimatowi kontynentalnemu.

Chorwacja centralna jest zdominowana przez Góry Dynarskie i to one kształtują warunki pogodowe w tym regionie. Zachodni region wybrzeża zalicza się natomiast do strefy klimatu śródziemnomorskiego. Właśnie wybrzeże chorwackie ze swym klimatem stanowi idealne miejsce na letni urlop i należy do najbardziej słonecznych w Europie zapewniając przeciętnie dziewięć godzin słońca w ciągu dnia. Góry Dynarskie osłaniają obszary nadmorskie przed zimnym wiatrem z północy. Wiosna rozpoczyna się szczególnie wcześnie, a jesień trwa bardzo długo.

Chorwacja | Latarnia morska na wyspie Hvar
Chorwacja | Latarnia morska na wyspie Hvar (by vacation2)

Geograficzne uwarunkowania mają bezpośredni wpływ na klimat i pogodę w Chorwacji – to dlatego średnia temperatura w górach wynosi w lipcu 16°C, a w styczniu -6°C, podczas gdy na wybrzeżu odpowiednio 29°C i +8°C. W okresie od kwietnia do września pogoda w Chorwacji jest szczególnie przyjemna; najwyższe temperatury w ciągu dnia wahają się na wybrzeżu od 26 do 38°C, ilość godzin słonecznych sięga w ciągu dnia 8 do 12, a woda ogrzewa się do temperatury 22,4°C.

Ilości opadów rzędu 3000 mm są rzeczywiście wysokie, ale dotyczą tylko regionu górskiego. Na wybrzeżu suma opadów jest znacznie niższa, a deszcz pada tu latem w formie gwałtownych, krótkich burz. Wiatry przynoszą latem na wybrzeże chłodną bryzę, a zimą wiatr sirocco wtłacza nad ląd ciepłe i wilgotne powietrze. Na klimat Chorwacji wpływają także wiejące z północnego-wschodu bora, które niosą ze sobą z głębi kraju suche powietrze i rozpraszają chmury. Latem mogą też występować gwałtowne szkwały; na wielu plażach i mostach widnieją odpowiednie ostrzeżenia, których zobowiązani są przestrzegać turyści.

Chorwacja | Park Narodowy Krka
Chorwacja | Park Narodowy Krka (by vacation2)

Z ponad 2300 godzinami słońca w roku i ciepłą wodą w Adriatyku, Chorwacja stwarza możliwość spędzenia pięknego urlopu na wybrzeżu w ciągu całego roku. Odpowiednią dla siebie pogodę znajdą tutaj zarówno miłośnicy słońca i biernego wypoczynku, jak i ambitni sportowo turyści.

Wybrzeże chorwackie jest bardzo wietrzne – oto wiatry w Chorwacji:

  • Mistral – przynosi piękną pogodę.

Jest wiatrem termicznym, który wieje tylko w okresie letnim (kwiecień - październik). Mistral jest w prognozie pogody gwarancją pięknej i stabilnej pogody, i mówi się w Chorwacji, że jest on przyjacielem słońca. Latem, kiedy temperatury powietrza rosną, ta przyjemna bryza cieszy wszystkich żeglarzy. Mistral powstaje na wschodzie jako levant, skręca po południu na zachód i wieje do zachodu słońca.

  • Jugo – wilgotny wiatr z południa, niesie deszcz.

Ciepły i wilgotny wiatr z południowego-wschodu, który posiada stabilny kierunek i siłę. Podczas jugo panują wysokie fale, zła widoczność na skutek niskich chmur, średnie do silnych opady deszczu i burze.

  • Bora (bura) – suchy i zimny wiatr z północy.

Silny, suchy i zimny wiatr, charakterystyczny dla tego regionu i znane powszechnie zjawisko. Jako zimne powietrze spada bora z gór i uderza stromo w morze tworząc nierównomierne, krótkie i płaskie, do średnio dużych, fale (1-2,5 m). Fale te mają charakterystyczne formy z białą pianą i otoczką z mgły.